5 důvodů, proč soutěžit?

 1. Pro svoji radost
 2. Pro získání zpětné vazby na své dovednosti a tím zlepšení sebe sama
 3. Pro získání cenných kontaktů a nových příležitostí
 4. Pro získání skvělých zkušeností do svého odborného portofilia
 5. Pro radost z reprezentace svojí školy 🙂

Seznam soutěží

Vyberte si soutěž co Vám nejvíce sedí a jděte do toho. Rádi Vám pomůžeme.

Název soutěže Popis Termín Odkaz na soutěž
Technická olympiáda Plzeňského kraje Tradiční soutěž zaměřená na technické vzdělávání žáků středních škol Plzeňského kraje.

Jedná se o kolektivní soutěž, tedy soutěžní tým musí tvořit nejméně 2 žáci a maximálně 4 žáci  z jedné školy.

Soutěžní tým je veden pedagogem z dané školy, Západočeská univerzita poskytne možnost konzultací s určenými odborníky k jednotlivým tématům, rovněž poskytne možnost využití laboratorních prostor k potřebným měřením v rámci experimentů. Práci musí vytvořit skupina žáků z jedné školy, pomoc z jiných subjektů je zakázána. Konzultace jsou povoleny z pedagogického sboru dané školy a ze ZČU.

Garant soutěže: Bc. Kateřina Pytlíková

Září – leden Web
AIMTEC hackathon Máš jen 40 hodin a neomezený přístup k mentorům a internetu. Vybereš si z připravených výzev nebo vymyslíš vlastní projekt, který pomáhá? Ať tak či onak, stačí udělat první krok a dorazit s notebookem a spacákem. Vše ostatní – technologie, kolegové i mentoři už budou na místě.

Garant soutěže: Mgr. Pavel Anderle

Březen Web
Kybersoutěž Chceš si prověřit své znalosti a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti? Jsi student či studentka základní, střední nebo vysoké školy a už ti bylo 9 a ještě ti nebylo 25 let?

Garant soutěže: Mgr. Jakub Lindauer

Září – duben Web
Pilsprog PilsProg je soutěž v programování pro studenty středních škol starších 15 let. Organizátorem soutěže je katedra informatiky a výpočetní techniky fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (KIV FAV ZČU). Cílem soutěžících je vytvoření programů se správnými řešeními co největšího počtu zadaných úloh v co nejkratším čase. Leden – Březen Web
Soutěž v programování Celostátní postupová soutěž v programování. Žáci středních škol mohou soutěžit v jedné ze tří kategorií – programovací jazyky, webové technologie a mikroprocesory

Garant soutěže: Mgr. Kristýna Holá

Březen – Duben
Bobřík informatiky BOBŘÍK INFORMATIKY je předmětová soutěž, podporovaná Ministerstvem školství.

 • Soutěž je cílena na běžného bystrého žáka se zájmem o svět technologií.
 • Klade si za cíl seznamovat žáky a jejich učitele s tím, co to jsou informatické otázky a problémy, a že informatika není totéž co ovládání počítače.
 • Soutěží se v pěti věkových kategoriích od 4. ročníku ZŠ po maturitu.
 • Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti.
 • Soutěžící vyplňují online test, v němž vybírají z několika odpovědí nebo přemísťují objekty na obrazovce.
 • Soutěžení probíhá na počítačích, v počítačové učebně školy.
 • Škola se může k soutěži přihlásit, pokyny najdete v menu O soutěži /Jak přihlásit školu do soutěže.

Národní kolo probíhá na školách během dvou týdnů v listopadu.

Garant: Mgr. Jana Cibulková

Listopad Web
CO hackathon 24 hodinový hackathon zaměření na spolupráci. Hackathon určený pro týmu žáků SŠ nejen v Plzeňském kraji. Hledají se řešení z oblasti vývoje aplikací.

Garant soutěže: Mgr. Pavel Anderle

Říjen
Technika má zlaté dno Technická soutěž pořádaná Plzeňským krajem na podporu technického vzdělávání. Smíšené družstvo dvou žáků SŠ a dvou žáků ZŠ soutěží v konkurenci ostatních škol ve stavbě zadaného úkolu na rychlost a přesnost. Přihlášky během září.

Odpovědná osoba: Ing. Šárka Blechová

říjen Web
ROBOsoutěž LEGO ČVUT Soutěž je určena pro tříčlenné středoškolské týmy z celé České republiky. Úkolem každého týmu je sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu a to co možná nejlépe. Přihlášky září/říjen.

Odpovědná osoba: Ing. Šárka Blechová

Listopad Web
ROBO soutěž (republiková) Soutěž robotických vozítek ROBO je určena pro soutěžící žáky a žákyně středních škol v Plzeňském kraji s možným přesahem i do dalších krajů. Úkolem je postavit designové robotické vozítko dle zadaných parametrů. Vozítko naprogramovat a v co nejrychlejším čase projet soutěžní trasu. Přihlášky říjen.

Odpovědná osoba: Ing. Jiří Mazanec.

listopad Web
ROBO soutěž (mezinárodní) Soutěž robotických vozítek ROBO je určena pro soutěžící žáky a žákyně středních škol z celho světa. Úkolem je postavit designové robotické vozítko dle zadaných parametrů a umět technické řešení prezentovat v AJ! Vozítko naprogramovat a v co nejrychlejším čase projet soutěžní trasu. Přihlášky leden.

Odpovědná osoba: Ing. Jiří Mazanec.

březen Web
Noark plní sny školám Soutěž určená pro nadšence bastlení a PLC. Družstvo má za úkol vytvořit z obdrženého soutěžního balíčku libovolnou funkční aplikaci, která se bude skládat z minimálně 50% obdržených komponentů a budou na ní viditelné produkty společnosti NOARK. Přihlášky do konce září.

Odpovědná osoba: Ing. Karel Hajžman.

září – prosinec Web
RS challenge 4 Soutěž je určena pro 3 – 5 členné týmy 3. ročníků SŠ, které se nebojí elektrotechniky, mají soutěžního ducha a přijímají výzvy. Úkolem soutěže je výroba elektrotechnického zařízení na čas. Přihlášky únor.

Odpovědná osoba: Jan Drexler, Josef Fořt.

Březen Web
Energetická gramotnost Energetická olympiáda není o rychlosti, pamatování si vzorečků a definic a dokonce se na ni nemusíte ani speciálně připravovat. Potřebujete jen dokázat vyhledat potřebné informace, správně je použít, zpracovat zadání a odprezentovat výsledky. Přihlášky říjen.

Odpovědná osoba: Ing. Romana Řáhová

říjen školní kolo, listopad finálové kolo Web
Technologická olympiáda Technologická olympiáda není o rychlosti, pamatování si vzorečků a definic. Dokonce se na ni nemusíte ani speciálně připravovat.
Potřebujete jen dokázat vyhledat potřebné informace, správně je použít, zpracovat zadání a odprezentovat výsledky. Přihlášky únor.

Odpovědná osoba: Ing. Milan Starý

Březen Web
Autodesk Academia Design Chceš prověřit své znalosti ve 2D, 3D modelování, 3D tisku a prototypingu? Baví práce v Autodeskových programech? Pak je tato soutěž určena právě Tobě. Přihlášky březen.

Odpovědná osoba: Ing. Šárka Blechová

Březen – duben Web
CAD soutěž ve 2D a 3D modelování Chceš prověřit své znalosti ve 2D, 3D modelování? Baví tě týmvý duch a získávání zkušeností? Pak je tato soutěž určena právě Tobě. Přihlášky březen.

Odpovědná osoba: Filip Makovický

Březen Web
Schrak Chceš se podílet na modernizaci odborných učeben školy? Chceš rozvíjet svoje schopnosti a dovednosti v oblasti elektrotechniky, PLC, prototypingu? Pak je soutěž určena právě Tobě. Z vybraného sortimentu musí tým sestavit aplikaci, kde hlavní funkci budou vykonávat produkty Schrack Technik. Celková hodnota aplikace není finančně omezena. Rozpočet musí být součástí dokumentace. Přihlášky během řijna.

Odpovědná osoba: Ing. Karel Hajžman.

Listopad – červen Web
Solve for Tommorov Chcete změnit svět? Máte nápad, jak pomoci sobě i ostatním? Dokážete navrhnout řešení problému v rámci výzvy se zapojením technologií a technologických inovací, software nebo hardware? Věříte, že vaše myšlenky mají potenciál zaujmout zákazníky nebo investory? A zároveň chcete soutěžit o hodnotné ceny od společnosti Samsung? Přihlášky říjen. Listopad – duben Web
Průša pro školy Jste kreativní? Máte nápady na prototypy využitelné ve výuce? Vytvořte vlastní projekt a zapojte školu do soutěže. Celý školní rok Web
StreTtech Konference StreTech je podporovat tvůrčí aktivní středoškolské studentky a studenty a umožnit setkání a prezentaci prací a jejich středních škol na půdě naší univerzity. Práce mohou být individuální nebo kolektivní a mohou být prezentovány buď formou posteru nebo modelu, případně elektronickou prezentací na notebooku. K prezentaci je vhodný i některý z výsledků středoškolské výuky. Témata pro konferenci StreTech nejsou nijak omezená – humanitní, umělecká, přírodovědná nebo technická.

Odpovědná osoba: Ing. Šárka Blechová

Červen Web
Škoda Transportation @ Škoda Electric Povinné věci do školy jsou pro Tebe hračka? Ráda/rád přijímáš výzvy? Chceš se zapojit do projektu, který tě posune dále než Tvoje spolužáky? Chceš si vyzkoušet spolupráci s praxí ve Škoda group? Studuješ na naší škole? Jsi ve 2. ročníku oboru elektro nebo technické lyceum? Pak je ten dlouhodobý projekt právě pro Tebe. Mentoři ze Škoda Transportation a Škoda Electric se na Tebe a Tvoji pracovitost a kreativitu těší již teď. Úvodní přednáška s tématem pro danný rok během září. Září – květen