Online přednášky a workshopy

Úvodní stránka/Online přednášky a workshopy
Online přednášky a workshopy2023-04-16T21:04:02+02:00

Přednášky pro naše žáky

Nedílnou součástí profesního i osobního rozvoje našich žáků a studentů jsou odborné přednášky, které připravují a vedou zástupci odborných technických firem a fakult ZČU z  Plzně a okolí. Máte tak jedinečnou možnost získat další poznatky nad rámec školní výuky a to přímo od „zdroje“. Zároveň můžete navázat kontakt s firmou nebo organizací, kde poté budete studovat, vykonávat praxi, realizovat své vlastní projekty nebo třeba i najít zaměstnání.

Pro žáky a studenty

Podívejte se na nabídku přednášek a workshopů, které si jenom pro Vás připravili firmy a fakulty ZČU, které s naší školou spolupracují a které můžeme doporučit.

Pro učitele je to příležitost realizovat přednášku přímo ve své výuce nebo v rámci exkurze a zprostředkovat tak žákům a studentům možnost setkání s praktickým odborným světem. Studentům to může pomoci získat nové poznatky, ale také praktické rady a inspiraci, kterými si doplní již získané znalosti ze školní výuky. Kontakty na firmy pro domluvení přednášky najdete pod seznamem přednášek.

Pokud jsi student, neváhej nás kontaktovat pokud tě nějaké téma zaujme nebo máš v hlavě své vlastní téma. Pokusíme se zajistit přednášku pro tebe i ostatní. Kontaktuj nás na email anderle@spseplzen.cz

Předpokládaná délka přednášky je maximálně 1,5 hodiny a kromě samotné přednášky budete mít možnost navázat kontakt pro případnou další spolupráci.

Seznam přednášek

KYBERBEZPEČNOST2023-04-16T22:05:40+02:00

My všichni za sebou na internetu zanecháváme stopy. Jaké prvky používáme k tomu, abychom byli ochráněni a předešli riziku útoku? Říká se, že kyberbezpečnost roste lineárně s výkonem počítačů, je to pravda?

loT2023-04-16T22:04:58+02:00

A pokud budeme mít pokrytí po celém světě, tak proč bychom neměli zařízení, která budou spolu komunikovat napříč kontinenty i vesmírem? Kde je budoucnost chytrého bydlení, naší bezpečnosti a udržitelnosti? Na jakém principu funguje Internet of Things a co si pod tím máme představit? Na většinu těchto otázek si už teď můžeme odpovědět.

5G2023-04-16T22:04:24+02:00

Doma jsme tam, kde se nám automaticky připojí telefon k wifi síti. Dokáže 5G tento mýtus vyvrátit a přenese nás do „domova“ všude po světě?

AI – UMĚLÁ INTELIGENCE2023-04-16T22:03:37+02:00

Umělá inteligence dokáže porazit velmistra v šachu, dokáže autonomně řídit  vozidlo nebo dokonce pomáhat se záchranou lidských životů tam, kde lidský faktor selhává. Je to stále bezpečná technologie? A na jakých principech funguje?

ELEKTROMOBILITA2023-04-16T22:03:00+02:00

Jsme připraveni na tento trend poslední doby? Zdá se, že současný automobilový trh na elektromobilitu připraven je, ale co když stojí před technickými úskalími, které musí vyřešit? Dokážeme v současném nastavení využít dnešní infrastrukturu, anebo nás čekají změny? A jaké to budou?

Informační systémy veřejné správy2023-04-16T21:56:52+02:00

Na přednášce se zjednodušeně podíváme na jeden úřad, jeho typické činnosti a potřebné SW vybavení. Představíme si pojmy jako spisová služba a agendový systém, budeme se věnovat i evidenci majetku nebo personálním a identitním systémům. Dostaneme se také k centrálním systémům, které úřadům poskytuje Ministerstvo vnitra, např. Registr obyvatel, Registr smluv nebo Elektronická identita občana.

Vhodné především pro studenty, kteří se nechtějí věnovat pouze programování.

ANSIBLE2023-04-16T21:55:55+02:00

Použití ANSIBLE pro instalaci a správu aplikací

Chcete se naučit rychle a efektivně instalovat a aktualizovat vaši aplikaci? Nebaví vás opakovaná manuální činnost? Chcete se vydat cestou automatizace? Zkuste si vytvořit infrastrukturní kód a vyžívat například Ansible.

Na přednášce budeme využívat kontejnerové technologie pro spuštění našich JAVA aplikací. Využijeme GITLAB CI/CD a ANSIBLE pro automatizaci instalace a pro správu prostředí.

  • Ansible, Docker, GITLAB CI/CD, IaC
Mapy2023-04-16T21:54:48+02:00

Cesta od zobrazení polohy v mapě ke GISu

  • Představím základní pojmy z oblasti zobrazování mapových podkladů. Dozvíte se jaký je rozdíl mezi rastrovou a vektorovou vrstvou, k čemu se která hodí, jaké jsou souřadnicové systémy.
  • Ukážeme si naše pojetí práce s mapou.
  • Ukážeme si, jak jednoduše zobrazit polohu v mapě na vlastní webové stránce za využití volně dostupných nástrojů a mapových podkladů.
    Javascript, Java, OpenLayers
UX/UI2023-04-16T21:53:29+02:00

Návrh uživatelského rozhraní aplikací

  • Co je disciplína návrhu uživatelského rozhraní a jak zapadá do procesu návrhu i vývoje aplikací; rozdíl mezi UX (User Experience a User Interface)
  • Srovnání aktuálních nástrojů pro návrh uživatelského rozhraní
  • Postup návrhu uživatelského rozhraní – typy návrhů od počátečního náčrtu až po pixel perfect; proč a kdy jednotlivé typy návrhů využívat
  • Uživatelské rozhraní podle typu zařízení, kde je aplikace provozována (mobil, tablet, desktop, business aplikace)
  • Responzivní design – kdy a proč jej použít, platí heslo „mobile first“ vždy?
  • Proč by měl každý vývojář znát alespoň přehledově, jak se uživatelské rozhraní navrhují
  • Figma, Adobe XD, Sketch, Visual Paradigm, Axure, Draw.io
PowerBI2023-04-16T21:52:12+02:00

Zpracování dat a tvorba sestav v PowerBI

Na úvod prezentace si vysvětlíme obecný pojem data, řekneme si, kde data vznikají a kde jsou typicky v současném IT světě uložena. Představíme obecně možnosti BI nástrojů a důvody, proč je používat. V praktické ukázce si v nástroji PowerBI navrhneme datový sklad a naplníme ho daty. Projdeme si možnosti tvorby sestav a několik jich vytvoříme.

  • SQL, PowerBI
Vývoj SW není jen programování2023-04-16T21:51:09+02:00

Mluvené slovo o životě v IT společnosti

  • Během chvilky projdeme v prezentaci život vývojáře a pozice důležité při vývoji SW
  • Kde vzniká vývojová potřeba?
  • Co znamená vývojář, analytik, designer, devops ?
  • Kdy je zákazník spokojený?
  • Oprava chyb, testování
Mobilní hardware a software v průmyslu2023-04-16T21:48:45+02:00

Zařízení v průmyslových provozech musejí být odolná a spolehlivá. Pracují v teplotním rozmezí -30 až +50 stupňů Celsia, vydrží pád z výšky několika metrů, a přitom kvalitně zaměří obraz například i ze vzdálenosti dvaceti metrů. Jak se liší Android v zařízeních, která běžně znáte, a jaká specifika potřebuje operační systém pro průmyslové využití?

Testování softwaru má cenu2023-04-16T21:48:02+02:00

Odhalujte chyby dřív, než to udělá váš zákazník.  Testování softwaru šetří čas, peníze i nervy. Dozvíte se, jaké jsou úrovně testování. Čím robustnější software máte, tím více testů potřebujete. A čím více testů využíváte, tím déle to trvá. Poradíme vám, jak dostatečně otestovat software za přijatelný čas.

Metodika vývoje ve SCRUM týmu2023-04-16T21:47:29+02:00

Jaký zvolit přístup pro návrh, plánování a řízení vývoje softwaru? Zorientujte se ve výhodách a nevýhodách použití vodopádového modelu nebo agilních metodik. Jak konkrétně SCRUM implementujeme ve chvíli, kdy software dodáváme k zákazníkům v nepřetržitém režimu, upravujeme ho na míru a zároveň používáme více než dvacet technologií a frameworků? Projdeme také užitečné tipy pro vývoj dlouhodobě udržitelného softwaru.

Agilní vývoj: 10 agilních zásad2023-04-16T21:46:45+02:00

Jak v prostředí neustálých změn vyvíjet dostatečně rychle a tak, aby byl zákazník spokojený? Dozvíte se, jak vznikly agilní metodiky vývoje a čím se liší od tradičních metodik. Deset agilních zásad vám pomůže, abyste agilní metodiky úspěšně zavedli i do svého vývoje.

PHPStan – automatická kontrola PHP kódu při vývoji bez nutnosti jeho spouštění2023-04-16T21:45:23+02:00

Tématem bude nástroj na statickou analýzu PHP kódu, který umožňuje odhalit bugy v kódu ještě předtím, než dojde k interpretaci kódu v prohlížeči, tím pádem zabraňuje v tom, aby se na produkční prostředí dostaly bugy, které je možné odhalit ještě při vývoji, ale za zlomek času. Součástí bude také ukázka jeho integrace do CI/CD, tedy automatizačního flow

Automatizace vývoje webových aplikací pomocí CI/CD (releasy, deploye, automatické QA, …)2023-04-16T21:44:41+02:00

Ukázka, jakým způsobem je možné automatizovat běžné činnosti vývojáře (deploye nových features, rollbacky, testování kódu, lintování, statická analýza, check coding standards) v prostředí GitLab CI/CD. Demonstrovat budeme praktickou ukázku na reálné aplikaci včetně nastavení CI/CD procesu v konfiguraci GitLabu. Zařadíme také teoretický úvod o tom, co CI/CD představuje a jaké benefity přináší v praxi.automatické QA

Použití Sentry na odchytávání bugů, trackování performance a releasů ve webových aplikacích2023-04-16T21:44:01+02:00

Prezentace monitorovacího nástroje Sentry na reportování v případě, že se v aplikaci vyskytne chyba, jak s danými chybami pracovat v prostředí Sentry pracovat, jaké všechny parametry chyb jsou v Sentry k dispozici. Dále také ukázka, jakým způsobem je možné nastavit Sentry tak, aby měřila rychlost načítání aplikace a trackovala jednotlivé releasy aplikace, které je poté možné spojit s reportovanými chybami nebo performance trackingem.

 

E2E testování webových aplikací v Cypressu2023-04-16T21:43:18+02:00

Zde si vysvětlíme, co je automatizované testování kódu, jaké druhy testů existují, co je to e2e testování a kam zapadá v kontextu ostatních druhů testů. Odkryjeme si, jak funguje e2e testovací framework Cypress na praktických ukázkách včetně prezentace best practices, jak psát testy tak, aby měly potřebnou strukturu pro jejich udržitelnost a zároveň běžely rychle.

Principy čistého kódu a architektury webových aplikací2023-04-16T21:42:20+02:00

Obsahem přednášky je téma zefektivnění procesu tvorby kódu v týmu tak, aby výsledná aplikace byla z dlouhodobého hlediska udržitelná, snadno rozšiřitelná a mohlo na ni pracovat více vývojářů najednou bez zbytečné režie. Konkrétně se zabývá těmito okruhy – jak se převést špagety kód na modulární, stabilně udržitelný kód, prezentace principů separation of concerns, extrakce kódu, single responsbility princip, separace business logiky od aplikační a UI logiky, imutabilita,

Efektivní práce s GITem v prostředí GitLabu2023-04-16T21:41:05+02:00

Prezentace kompletního týmového workflow od vytvoření feature branche, vytvoření merge requestu (včetně štítkování merge requestu, výběru reviewera, …), code review prostřednictvním merge requestu a integrace feature branche do hlavní vývojové branche včetně rebasu (na GitLabu i lokálně) a případného řešení konfliktů.

LinkedIn – Moderní nástroj pro firmy i uživatele2023-04-16T21:28:25+02:00

Představení sítě LinkedIn, její možnosti a benefity, které může přinést studentům

Junior v IT2023-04-16T21:27:17+02:00
  • Škola jako výchozí bod
  • Jak skutečně vypadá, když jste čerstvě po škole?
  • Náborový proces do IT
  • Rozdíl mezi Startupem (freelencingem, atd.) a korporátem
  • Možnosti práce v IT mimo psaní kódu
  • Práce Junior Designera, Testera, Test managera
  • Cams
Svět testování2023-04-16T21:26:09+02:00

Přiblížení světa testování, seznámení se slavnými bugy.

Životní cyklus vývoje SW2023-04-16T21:25:36+02:00

Představení životního cyklu projektu a seznámení s rolemi odborníků, kteří se na vývoji SW podílejí.

Základy počítačového vidění2023-04-16T21:24:25+02:00

V přednášce představíme problémy a jejich možné řešení z oblasti zpracování digitalizovaného obrazu v počítači. Žákům bude prezentován přehled základních metod a algoritmů, které nám poskytují předzpracování obrazu, popis částí obrazu a následné vyhodnocení. Výklad bude doplněn o příklady a názorné ukázky.

Počítačové vidění a metody umělé inteligence v medicíně2023-04-16T21:23:29+02:00

Rozvoj metod strojového učení a počítačového vidění přináší nové možnosti do oblasti medicíny, kde umožňuje nové diagnostické a léčebné postupy, ale otevírá pole i pro novinky ve výzkumu. V přednášce prozradíme specifika vývoje softwaru pro potřeby výzkumu v medicíně a naznačíme zvláštnosti vývoje aplikací pro léčbu pacientů v klinické medicíně. Vysvětlíme, proč musí i programátor posuzovat histologické vzorky a navštěvovat operační sály. To vše bude dokumentováno obrázky ze sálů a z experimentů, ale i ukázkami aplikací, které byly vytvářeny pro potřeby výzkumu regeneračního potenciálu jater a pro počítačovou podporu jaterní chirurgie. Aplikace představené v přednášce jsou zaměřeny na analýzu prokrvování jater. Základní motivací pro jejich tvorbu je rozšíření možností současné klinické péče o pacienty s nádorovým onemocněním jater a umožnění provádění operačních výkonů na hranici operability prostřednictvím modelování výsledku operačního výkonu a odhadu regeneračního potenciálu zbytku orgánu. Významný posun hranice poznání ve prospěch záchrany pacientů je možný díky propojování nejnovějších poznatků technického a medicínského výzkumu, který společně rozvíjí Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy a Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity.

Hluboké neuronové sítě v oblasti počítačového vidění2023-04-16T21:22:58+02:00

V přednášce představíme standardní úlohy z oblasti počítačového vidění a metody založené na hlubokých neuronových sítích, které je řeší. Úlohy budou zaměřeny na komunikaci člověk-stroj mezi které patří např. detekce a rozpoznávání obličejů, rozpoznávání gest, nebo odhad pózy ruky. Představíme reprezentaci vstupních dat, architektury nejúspěšnějších modelů a způsoby trénování a vyhodnocení těchto modelů. Zároveň budou popsány nedostatky těchto řešení, které jsou předmětem aktuálního výzkumu. V závěru budou tyto metody demonstrovány na konkrétních příkladech, v případě možností také na reálných datech získaných přímo na místě.

Strojové učení pro zpracování obrazu a řeči2023-04-16T21:22:24+02:00

V přednášce si přiblížíme, jak pracuje strojové učení, které je v současné době nejčastěji považováno za příklad umělé inteligence. Vysvětlíme si, co je potřeba pro natrénování neuronové sítě, jak taková neuronová síť vypadá, v jakých nástrojích se vytváří a co od ní můžeme očekávat. Na závěr si ukážeme použití natrénovaných modelů v aplikacích pro zpracování obrazu a řeči vyvíjených v rámci různorodých výzkumných projektů na Katedře kybernetiky FAV ZČU. Dozvíte se i jakým způsobem k výzkumu mohou přispět i studenti našich oborů.

Komunikace s počítačem přirozenou řečí2023-04-16T21:21:49+02:00

Přednáška představuje základní principy zpracování mluvené řeči a jazyka počítačem s využitím metod umělé inteligence a strojového učení. Názorně vysvětluje celý proces zpracování, od digitalizace akustického signálu až po modelování jak na akustické, tak na jazykové úrovni. Součástí prezentace jsou praktické ukázky reálných systémů a aplikací řešených na katedře kybernetiky.

Řečové technologie – hlasové dialogové systémy2023-04-16T21:21:20+02:00

V přednášce si představíme základní řečové technologie – automatické rozpoznávání řeči, syntéza řeči z textu, zpracování přirozeného jazyka. Podrobně se budeme věnovat hlasovým dialogovým systémům, tj. případům, kdy uživatel komunikuje s počítačem mluvenou řečí. Součástí přednášky budou ukázky realizovaných systémů.

Řečové technologie – syntéza řeči2023-04-16T21:20:52+02:00

Úvodem stručně představíme řečové technologie – automatické rozpoznávání řeči, syntéza řeči z textu, zpracování přirozeného jazyka. V přednášce si přiblížíme postupy, pomocí nichž můžeme naučit počítač „mluvit“. Ukážeme si první pionýrské pokusy a samozřejmě také současné metody založené na strojovém učení a moderních neuronových sítích. Vysvětlíme, jakým způsobem se zpracovává vstupní text, jak reprezentovat jeho výslovnost a jak z této reprezentace získáme řečový výstup. Součástí prezentace jsou praktické ukázky reálných systémů syntézy řeči a aplikací řešených na katedře kybernetiky.

Řečové technologie – rozpoznávání řeči2023-04-16T21:20:14+02:00

V přednášce si představíme jednotlivé řečové technologie a podrobněji se budeme věnovat algoritmům pro rozpoznávání mluvené řeči, tj. automatický převod mluvené řeči na psaný text. Vysvětlíme obecné principy klíčových komponent systému rozpoznávání řeči, kterými jsou zpracování akustického signálu, modelování hlasového ústrojí pomocí tzv. akustických modelů a statistické zachycení vlastností přirozeného jazyka pomocí modelů jazykových. Součástí přednášky jsou praktické ukázky rozpoznávání řeči pomocí systémů vyvinutých na katedře kybernetiky.

Umělá inteligence – historie a současné možnosti2023-04-16T21:19:34+02:00

V přednášce si ve stručnosti představíme historický vývoj oboru umělá inteligence od jeho vzniku v 50. letech 20. století do současnosti. Věnovat se budeme především základním přístupům k umělé inteligenci a vysvětlíme, které z nich byly v různých obdobích preferovány a proč. Stručně bude představen také aktuálně jednoznačně nejpoužívanější přístup – strojové učení včetně tzv. hlubokého učení, které má své kořeny překvapivě hluboko v historii oboru. Povíme si také nejen o úspěších, ale i o limitech současných systémů využívajících umělou inteligenci.

Vizualizace informace2023-04-16T21:18:59+02:00

V přednášce se dozvíme, proč se vlastně informace vizualizuje, uvedeme si stručný přehled způsobů vizualizace informace, zaměříme se na problematiku vizuální manipulace a dále pak na vizualizaci prostřednictvím odrážek, tabulek a grafů (např. v Exceluj. U grafů si vysvětlíme, k čemu je ten či onen typ grafu vhodný, kdy je naopak nevhodný, a na co si dát pozor, aby výsledek měl přinesenou informační hodnotu.

Trojúhelníkové sítě2023-04-16T21:18:24+02:00

Trojúhelníkové (a obecněji polygonální) sítě jsou patrně nejrozšířenější reprezentace tvaru trojrozměrných objektů v počítačové grafice. Používají se v široké škále aplikací, od nasazení ve 3D videohrách přes použití ve trikových filmech až po průmyslové aplikace a využití v medicíně. V přednášce budou představeny jejich základní vlastnosti, způsoby jejich získávání (modelování, skenování), zpracování (zjednodušování, vyhlazování, parametrizace a další) a ukládání (komprese). Nakonec se také krátce dotkneme použití těchto modelů pro reprezentaci animací.

Typické omyly na téma umělá inteligence2023-04-16T21:17:46+02:00

Přednáška je orientovaná spíše na humanitně zaměřené posluchače, kterým srozumitelnou formou osvětluje nejčastější omyly a nepochopení, která se ve veřejném mediálním prostoru objevují v souvislosti s fenoménem rapidního rozšiřování nasazení umělé inteligence. Rozebereme některá bombastická tvrzení novinářů a popularizátorů vědy, kteří ovšem ve zmíněných případech naprosto selhali v pochopení fundamentálních principů nejen umělé inteligence, ale vědy obecně, čímž přispěli nikoliv k popularizaci, ale spíše k navození ambivalentních pocitů z této perspektivní a nesmírně zajímavé oblasti vědeckého bádání.

Komunikace s počítačem přirozenou řečí2023-04-16T21:17:16+02:00

Přednáška osvětluje základní principy počítačového zpracování přirozené řeči a jazyka. Vysvětluje, jak počítač transformuje akustický signál do podoby dále využitelné technikami zpracování číslicových signálů, umělé inteligence a strojového učení tak, aby na konci řetězce algoritmických postupů vznikl ze záznamu řeči její přepis do podoby textu. Následně se přednáška věnuje postupům z oblasti NLP, tedy zpracování výsledného textu tak, aby počítač porozuměl sdělení lidského uživatele. Zmíněny jsou základy syntaktické a sémantické analýzy a ve všech fázích zpracování také souvislost s konkrétními matematickými či algoritmickými technikami.

Strojová inteligence (Inteligentní počítačové systémy)2023-04-16T21:16:35+02:00

Přednáška je určena pro posluchače se znalostí Php. Jejím účelem je seznámit je s jedním z postupů zvyšování kvality vytvářeného software, konkrétně jednotkových testů. V teoretické části přednášky jsou vysvětleny principy a účel jednotkových testů. V praktické části je ukázán příklad použití nejznámějšího frameworku pro jednotkové testy – PHPUnit.

Jednotkové testování v Php2023-04-16T21:16:02+02:00

Přednáška je určena pro posluchače se znalostí Php. Jejím účelem je seznámit je s jedním z postupů zvyšování kvality vytvářeného software, konkrétně jednotkových testů. V teoretické části přednášky jsou vysvětleny principy a účel jednotkových testů. V praktické části je ukázán příklad použití nejznámějšího frameworku pro jednotkové testy – PHPUnit.

Umělý život2023-04-16T21:15:23+02:00

Přednáška (a nejlépe i seminář s možností využít počítače s předinstalovaným Netlogem) ukazuje, jak je možné simulovat vybrané přírodní jevy a ukázat v simulaci některé druhy emergentního chování. Modely jsou zaměřené na napodobování některých biologických systémů (mravenčí feromonové cestičky, model predátora a kořisti, model organizace hejna, model šíření choroby, model migrace řízené dostupností potravy, … ). Citem tématu je seznámit studenty s postupy a nástroji, které se pro podobné simulační pokusy dají použít, demonstrovat, že i relativně jednoduše působící modely a jejich pravidla mohou vést ke komplexnímu a realisticky vypadajícímu chování. Zároveň bych rád ukázal na kolik jsou podobné modely (a v konečném důsledku i reálné systémy) náchylné na stav počátečních podmínek, respektive i na malé změny jejich vlastností a jak se ustalují v případném novém rovnovážném stavu. Všechny použití modely jsou dostupné v prostředí Netlogo, ve kterém je jak jejich detailní popis, tak grafické rozhraní k jejich použití i celý programový kód modelu, takže je případně možné s nimi přímo pracovat a vyzkoušet si jejich úpravy na různé úrovni.

Jak často se věda splete?2023-04-15T19:34:24+02:00

Cílem přednášky je představit základní mechanismy vědecké metody poznávání světa. Povídání se zaměřuje zejména na dvě témata – jednak na modely, které věda používá k popisu světa a které jsou vždy jen omezeně platné, aby mohly být dostatečně jednoduché, a na ukázky toho, jak moc je věda závislá na schopnosti odhalovat a opravovat své vlastní omyly a modely, které přestaly vyhovovat. Hlavním použitým příkladem je vývoj pohledu na sluneční soustavu a pohyb těles na jejich drahách. Na tomto příkladu se snažím ukazovat jak, a hlavně proč se měnil pohled učenců na jevy, které vidí na obloze a ukázat proč všechny použité modely měly svůj význam a jak pečlivé pozorování vedlo zároveň k jejich zpřesňování ale i odmítnutí. Cílem přednášky je uvědomit si meze platnosti jakéhokoliv modelu reálného systému a zároveň pochopit, že jakýkoliv model – byť vůbec nemusí odpovídat realitě, kterou modeluje – může být za některých okolností užitečný.

Základy neuronových sítí a jejich využití pro pochopení textů2023-04-15T18:50:17+02:00

Umělá inteligence se stává do jisté míry fenoménem dnešní doby. Neuronové sítě v současnosti v této oblasti naprosto převládají nad ostatními přístupy. Tuto přednášku zahájíme vysvětlením základních matematických principů používaných v neuronových sítích. Princip sítí bude demonstrován jak matematickým odvozením, tak vhodnými vizualizacemi. Dále navážeme pří klady použití a aktuálními problémy tohoto přístupu. V druhé části přednášky se zaměříme na metody počítačového „porozumění“ textu. Ukážeme si, jak počítač vidí (čte) slova a věty, čeho jsou dnešní algoritmy schopny a kde naopak selhávají.

Kontakty

Přednášky Západočeská univerzita Plzeň

Mgr. Martinu Batkovou (mbatkova@fav.zcu.cz)

Přednášky Unicorn

Simona Strakošová (simona.strakosova@unicorn.com)

Přednášky RTSoft

Mgr. Kateřina Vitáková (vitakova@rtsoft.cz)

Přednášky Aimtec

Petra Šteklová (petra.steklova@aimtecglobal.com)

Přednášky Marbes

Josef Svoboda (josef.svoboda@marbes.cz)

Přednášky Technologická gramotnost

Metoděj Černý (cerny@tegram.cz)

Pro firmy

Chcete pro naše žáky uspořádat odbornou přednášku?

Napište nám Váš návrh o čem by jste se chtěli s našimi žáky podělit.

Neváhejte a kontaktujte nás, určitě se domluvíme.

    *Vyplněním těchto osobních údajů a dokončením formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů. Vaše jméno, příjmení a email jsou potřebné pro další komunikaci s Vámi. Tyto osobní údaje nejsou předávány třetím stranám. Pro více informací se můžete obrátit na gdpr@spseplzen.cz.

    Přejít nahoru